Top Menu
Menu

Škola peněz

0 Comments

Svět účetnictví není ani nijak přehledný a už vůbec ne nijak zábavný. Přesto se jeho neznalost nevyplácí a potřeba naučit dnešní děti a mládež hospodařit s peněžními prostředky je více než žádoucí! Smutným trendem dnešní doby je, že stále více mladých lidí se nezdráhá půjčit si peníze na dovolenou či nákup vánočních dárků. Což je vhání do pasti, ze které není úniku, pokud nemají odpovídající finanční znalosti.
dívka s tužkou u peněz

Předškolní věk

Nemalé množství odborníků má za to, že se seznamováním dětí s penězi by se nemělo otálet. Dnes již existuje spousta literatury (i dětské), aplikací a pro děti asi nejpřijatelnější způsob učení, spousta her. Kde jsou ty časy, kdy na trhu byli k dostání pouze Sázky a dostihy???
Bohužel rodiče názory odborníků mnohdy nesdílí a tyto povinnosti odkládají a to je velká chyba!!! Je úplně jedno kolik budou mít jednou naše děti akademických titulů, když nikdy nevyjdou z dluhů, které si paradoxně udělali při snaze získat ten nejvyšší titul (studentské půjčky).
studium matematiky

První a druhý stupeň

Asi největší posun kupředu se v této problematice stal v roce 2013, kdy si předmět finanční gramotnost našel cestu do školních osnov. Děti se již ve škole naučí znát důležité pojmy (RPSN, inflace, daň, DPH) a výpočty (př. dovedou si spočítat vlastní mzdu).
Dalším orgánem, který se do boje s neznalostí finančního světa pustil, jsou banky. Stále více finančních ústavů si klade za důležité, stav vzdělání svých potencionálních klientů zlepšit. A proto vytváří výukové programy pro školy, kde si studenti zakládají vlastní fiktivní firmy s produkty a poté s nimi obchodují. Tato škola hrou je velmi podnětná a děti si z ní odnáší spoustu užitečných informací.
Nicméně stále se jedná pouze o rady tipu: vydělávej a šetři! To, že tu jsou i jiné možnosti, si zatím necháváme pro sebe. Ale nesmíme zapomínat, že se pořád jedná o děti, které si mají především hrát. Nesmíme jim příliš velkou horlivostí vzít dětství. Na investice mají ještě dostatek času. Zároveň je ale trestu hodné spoléhat, že se všechno podstatné naučí ve škole.
Je životně důležité naučit naše ratolesti znát hodnotu peněz!!! Ale svět financí se mění každou vteřinou a i my dospělí se musíme nepřetržitě učit, abychom mohli naše znalosti předávat těm mladším, je to zkrátka učení na celý život. Snad nám pomůže, když si uvědomíme, že nám nechybí vědomosti jak peníze vydělat, ale jak je UTRÁCET!!!