Top Menu
Menu

Jak být na internetu v bezpečí

0 Comments

Patříte-li mezi lidi, kteří hojně používají sociální sítě, ale současně byste chtěli být na internetu v bezpečí, tento článek je určený přesně pro Vás. To, že přijdete do kontaktu s někým „jen“ přes internet, neznamená to, že jste před daným člověkem nutně v bezpečí. Internetoví predátoři totiž znají plno technik, kterými si Vás mohou omotat kolem prstu a zneužít Vaši naivitu, bezbrannost a důvěru. Internet je totiž něco jako oheň – dobrý sluha, ale špatný pán. Pokud Vás dostane do spárů a vy nevíte, jak se na něm chovat, může Vás to dost stát.

 děti používající notebook

Pozor byste si měli dát zejména na různých sociálních sítích. Při sdílení různých informací, příspěvků a fotek dbejte na to, aby je viděli skutečně jen lidi, které tyto informace, příspěvky a fotky nijak nezneužijí. Dbejte na nastavení svého soukromí. Nejedná se jen o příspěvky, které sdílíte vy sami, ale i o příspěvky, které sdílí i Vaši blízcí /například kamarádka sdílí fotku s Vámi/. Dávejte na internet jen ty příspěvky, u kterých víte, že se za jejich obsah nebudete muset za X let stydět – co jednou internet schvátí, už nikdy nenavrátí, na to pamatujte.

 

Při seznamování s cizími lidmi na internetu buďte obezřetní – nesdílejte s cizími lidmi své osobní informace jako kupříkladu bydliště, telefonní číslo a podobně. Ověřte si, zda člověku, se kterým si píšete, můžete důvěřovat.

 sociální sítě

S lidmi, které jste poznali na internetu, se osobně setkávejte jen tehdy, pokud si jste stoprocentně jistí, že nejsou nebezpeční – i tak si s nimi ale dejte schůzku na nějakém veřejném místě, a i další nejbližší schůzky pořádejte spíše na nějakém ne osamělém místě.

 

Obzvláště obezřetní buďte při sdílení fotek intimnějšího/důvěrnějšího rázu – nikdy takové fotky nezasílejte neznámým lidem. Predátoři s Vámi pomocí těchto fotek mohou manipulovat a vydírat Vás, kupříkladu mohou tyto fotky publikovat a ponoukat Vás, že Vám zadělají na pěkné problémy, pokud jim nepošlete ještě další fotky nebo obecně neuděláte, co po Vás chtějí. Takovéto fotografie neposílejte ani lidem, které důvěrně znáte – pokud byste se s nimi pohádali, budou mít v rukách hodnotný materiál, kterým se Vám klidně mohou pomstít.