Top Menu
Menu

Dovolená na Střele

0 Comments

Okolí řeky Střely zaujalo některé nadšence z Kladenska, že tu vybudovali již za socialismu pionýrský tábor. Vybrali si místo vskutku zajímavé, nedaleko Rabštejna nad Střelou. Je to na Rakovnicku, poměrně málo osídlené oblasti, která se dnes spíše vylidňuje, než aby se tu usazovali další chataři a chalupáři. Z hlediska pracovních příležitostí a civilizačních vlivů je to celkem logické, ovšem z pohledu přírodních krás, nikoli.

dovolená na řece Střele

Pionýři měli tábor umístěný tak, aby byl co nejdále od městského osídlení a automobilového provozu, a mohli si tu plně vychutnat skutečnou pohodu a život v přírodě. Tábor tu stojí dodnes, není sice pionýrský, ale již „pouze“ dětský a k jeho koloritu patří i koupání v říčce Střele.

Chcete-li tento kraj poznat blíž, měli byste si zajistit ubytování v obcích Chyše, Manětín, Kralovice a Plasy, anebo přímo v Rabštejně nad Střelou, a vydat se vstříc dobrodružstvím, která vám umožní tento kout naší země prozkoumat. Co tu na vás čeká?

spadané listí

Je to tu správná divočina – krajina je nedotčená průmyslem a není ani příliš bohatá na domovní či chatovou zástavbu, připravte se na to, že tudy budete procházet místy, kam turisté příliš nechodí. Trasu můžete pojmout třeba tak, že z obce Chyše vyjedete na kolech po cyklotrase 39 EV4 směrem do Čichořic, odbočíte po žluté značce k Vyhlídce a pokocháte se nádhernými rozhledy. Pak můžete pokračovat podél Střely touto cyklotrasou až do Rabštejnu nad Střelou a vystoupat k Hraběcímu kříži na další zajímavé vyhlídkové místo, s panoramatem zámeckého komplexu.

Střela se tu klikatí v meandrech až ke klášteru v Plasech, cestou narazíte na několik mlýnů či bývalých hamrů, na Kotanečský vodopád a Štichovické vodopády. Zastavit se anebo přenocovat můžete v Plasech a odtud je to jen několik kilometrů k soutoku Střely s Berounkou u obce Liblín.