Top Menu
Menu

Na co si dávat pozor při nákupu rostlin v supermarketech

0 Comments

Kdo by neměl rád domov plný zeleně. A pěkně naaranžované barevné rostliny v pestrobarevných ozdobných květináčích ke koupi jen lákají. Než si však takovou květinu odneseme domů, je potřeba si uvědomit pár věcí.


 


Za prvé, supermarkety nejsou specializované obchody. Je tedy velmi nepravděpodobné, že vám prodavači budou schopni kvalifikovaně poradit ohledně péče, obzvláště pokud půjde o náročnější druh. Specializovanější typy hnojiv či substrátu zde také najdete jen zřídka.


 příklad designového květináče


Důležitým faktem je, že supermarkety hodně spoléhají u svých zákazníků na tzv. impulzivní nákup. Známe to všichni, přijdeme do obchodu se seznamem a u pokladny toho máme dvakrát více. A tato taktika platí i pro prodej živých květin. Je potřeba je naaranžovat tak, aby zákazníka zaujaly na první pohled a aby lákaly ke koupi.


 


Toho se dosahuje často nejen květinou samotnou, ale také květináčem. Ten může mít různou barvu i tvar. Bohužel pro většinu takto prodávaných rostlin je malý, a to především z důvodu šetření místem. Je tedy nutné rostlinku brzy přesadit do většího, čímž se design květináče stane zbytečným.


 květináč se zapíchnutým srdíčkem


Další věcí, která může podpořit prodej, jsou různé v hlíně zapíchnuté dekorace. Ve vánočním období to bývají Santové, sněhuláci či sněhové vločky, o Velikonocích zase narazíme na zajíčky a vajíčka, o Valentýnu na srdíčka. Ty pro květinu samotnou samozřejmě nemají význam, ale stejně jako designový květináč zvyšují cenu produktu.


 


Věci, které byly zatím zmíněny, nemají na rostlinu v podstatě žádný větší vliv. Ovšem nyní se dostáváme k tomu, co prodejci dělají s květinami, aby zvýšili jejich prodejnost, přičemž pro květiny samotné je to škodlivé.


 


V první řadě zde máme barvení rostlin. Nejčastěji se takto zkrášluje například vřes. Je to výhodné, můžeme mu dát jakoukoliv barvu – červenou, žlutou, dokonce i modrou. Ano, používané barvy jsou obvykle zdravotně nezávadné. Přesto vám váš draze koupený vřes dlouho nevydrží. Proč? Protože tyto barvy blokují fotosyntézu, kterou rostlina nutně potřebuje k životu.


 


Do stejné kategorie lze zařadit i postříkání rostliny různými flitry. Děje se to především u sukulentů a ve vánočním čase i u Vánočních hvězd. Tyto flitry sice neblokují přístup slunečního světla, ale efektivně ucpávají póry v listech. Vaše draze koupená květina se vám doslova udusí.


 


Již jen krátkou zmínku si zaslouží lepení falešných květů, a to především na kaktusy. Jistě, lepidlo rostlině nepřidá, a jak poroste, bude to vypadat čím dál hůř, ale přímo na životě ji to neohrožuje.


 


Co tedy dělat, pokud už takovou rostlinu doma máte? Smyjte z ní především jemně barvy či laky, kterými je nastříkaná, a dejte jí dostatek slunečního světla a přiměřenou zálivku. A při kupování čehokoliv živého, i kdyby to byla jen květina, se dobře rozmýšlejte. Jen tak vám bude dělat radost mnoho let, a možná ještě i vašim vnoučatům.