Top Menu
Menu

„Mírumilovné jedení“ jako pomalá cesta do hrobu

0 Comments

Zatímco u vegetariánství i veganství je možné a poměrně jednoduché získat ze stravy všechny potřebné makroživiny (sacharidy, tuky, bílkoviny) i mikroživiny (minerály, vitamíny), u frutariánství to už tak lehké není. Jedná se o způsob stravování, kdy jedinec odmítá přijímat cokoli, při jehož získávání bylo ublíženo nějakému živému tvorovi či bytosti. Mezi tyto bytosti se řadí také všechny rostliny. Frutariáni, jak se příznivcům tohoto stylu říká, tedy dbají na to, aby vše, co snědli, bylo získáno přirozenou cestou matky přírody. Jí tedy jen ořechy, semínka, ovoce a zeleninu. Nedotknou se však ovoce či jiných plodů, které byly ze stromu či keře utrženy, rostlina nesmí být podle jejich mínění poškozena, protože se jedná o živoucího tvora, který má stejná práva na život jako my.hroznové víno.jpg
Jedná se tedy o extrémní formu veganství nebo RAW veganství, která s sebou nese velmi mnoho rizik a opatření.
Bílkoviny
Bílkoviny se skládají z aminokyselin. Tyto aminokyseliny se nacházejí v každé živočišné bílkovině v plném počtu, v rostlinné pak v neúplném počtu, to je důvod, proč se rostlinným bílkovinám někdy říká „neplnohodnotné“. Aminokyseliny z rostlinných bílkovin však lze získat kombinací luštěnin, obilovin, ořechů, semínek, zeleniny a ovoce, tedy jejich zdroji. Toto kombinování však u frutariánství není možné, jelikož je strava značně omezena. Tělu se tak nedostává kompletní spektrum aminokyselin.
Když jsou ženskému tělu odpírány bílkoviny, může se ženě narušit nebo i zastavit menstruační cyklus, což může vést až k neplodnosti.
Vápník, železo a další minerály
Uvedené látky je v této stravě téměř nemožné v dostatečném množství najít. Mezi znaky nedostatku pro tělo důležitých minerálů se řadí například lámavost vlasů, lámavost nehtů, nedostatek energie, anémie, křeče v břiše a v některých případech také osteoporóza.bylina bazalka.jpg
Vitamin B12  
Tento vitamin se bohužel v rostlinné stravě samovolně nevyskytuje, a proto je nutné jej suplementovat. V opačném případě se vystavujete riziku výskytu anémie, můžete pociťovat svalovou únavu, mít tmavé kruhy pod očima, bledou pokožku, závratě a časté mravenčení končetin.
Jednoduché cukry
V ovoci se nachází velké množství jednoduchých cukrů, které dokáží pořádně zamávat s hladinou cukru v krvi. Ovoce vás také nezasytí za příliš dlouho, jelikož žaludku trvá velmi krátkou chvíli, než takovou potravinu rozloží, a tak dostanete brzy opět hlad.
 
Abychom nekončili příliš negativně, můžeme zmínit také pár pozitiv. Mezi ta patří například zvýšený příjem vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou v ovoci obsaženy. Frutariánství je však z dlouhodobého hlediska absolutně zcestný způsob stravování. Neuznává ho žádná ze zdravotnických organizací a některé z nich ho dokonce považují za životu nebezpečné. Není nad staré dobré vegetariánství a veganství.